NAGRADE VESNA
Vesna za najboljši celovečerni film
Odrešitev za začetnike
Režija: Sonja Prosenc
Produkcija: Rok Sečen, Sonja Prosenc (Zavod Mono o)
Utemeljitev: Film Odrešitev za začetnike odpira temo disfunkcionalne družine na izviren, drzen in humoren način ter jo prenaša v širši družbeni kontekst. Gre za pogumno in pronicljivo satiro, ki prinaša nov val energije v slovenski film.
***
Vesna za najboljšo režijo
Hanna Slak
za film Niti besede
Utemeljitev: Vsi verjamemo, da smo dobri, in na tem temelji naša identiteta. Tudi Hanna Slak gradi odnose med materjo in sinom na tej premisi ter pri tem spretno uporablja moč simbolizma. Ta dviga pripoved na višjo raven ekspresivnosti in dokazuje talent režiserke, ki je zmožna pritegniti gledalca v življenja svojih junakov.
***
Vesna za najboljši scenarij
Sonja Prosenc
za film Odrešitev za začetnike
Utemeljitev: Scenarij, v katerem je družbena satira uporabljena na izjemno intimen način, se izmika ustaljenim pripovednim konvencijam in zapušča varne meje realizma. Tu poetično diha s političnim, kar gledalca nenehno nagovarja h globljemu premisleku.
***
Vesna za najboljšo glavno žensko vlogo
Katarina Stegnar
v filmu Odrešitev za začetnike
Utemeljitev: Olivia v interpretaciji Katarine Stegnar je tisti središčni lik filmskega mikrokozmosa, ki si nepopustljivo prizadeva ohraniti videz popolne družine, ob tem pa vztraja pri čustveni hladnosti in zakrčeni odmaknjenosti, s katero tlači svoje primarne vzgibe. Katarina Stegnar je oblikovala svoj lik z veliko notranjo intenziteto in brezkompromisno doslednostjo ter tako ustvarila enega najzagonetnejših ženskih likov v sodobni slovenski kinematografiji.
***
Vesna za najboljšo glavno moško vlogo
Marko Mandić
v filmu Odrešitev za začetnike
Utemeljitev: Marko Mandić je svojega Aleksandra razplastil v bitje, ki je ob vsem materialnem blagostanju prepolno šibkosti, strahov in predsodkov. V osebo, ki se pred bedo svoje dejanske eksistence zateka v sanjarije o popolni družini. In tudi v človeka, ki v sebi nosi zmožnost ljubiti. Potrebuje pa kar dober udarec v glavo, da je to ljubezen zmožen pokazati. Marko Mandić je svojo vlogo oblikoval tako, da smo mu v tem odločilnemu trenutku pripravljeni brezpogojno verjeti.
***
Vesna za najboljšo stransko žensko vlogo
Mila Bezjak
v filmu Odrešitev za začetnike
Utemeljitev: Otroka toksičnega razmerja med Olivio in Aleksandrom je z mladostno pristnostjo in energijo odigrala Mila Bezjak. Svoji junakinji je podelila neobičajno globino in zrelost, zaradi katere Agata znotraj disfunkcionalne družine učinkuje kot njena najsvetlejša točka.
***
Vesna za najboljšo stransko moško vlogo
Krešimir Mikić
v filmu Čao Bela
Utemeljitev: V filmu Čao Bela, ki ga poganjajo otroški junaki, igra Krešimir Mikić moškega srednjih let, iščočega ravnotežje med izzivi, ki jih prinašata vloga očeta samohranilca in iskanje trajne ljubezni. Z minimalnimi gestami, brez odvečnih besed ustvari lik očeta, ki daje svoji hčerki prepričljivo čustveno podporo.
***
Vesna za najboljšo fotografijo
David Hofmann
za film Igrišča ne damo!
Utemeljitev: Fotografija Davida Hofmanna daje filmu Igrišča ne damo mladostno svežino, dramsko napetost in vtis spontane naključnosti. Hofmann osvetljuje osebe in snemalna mesta na način, ki podeljuje sliki očitno estetsko vrednost, ne da bi bil pri tem kakorkoli zmanjšan vtis avtentičnosti objektov pred kamero.
Posebna omemba:
Gregor Božič
za film Mož, ki ni mogel molčati
Utemeljitev: Gregor Božič je v kratkem filmu Mož, ki ni mogel molčati režiserja Nebojše Slijepčevića pokazal, kako močno izrazno sredstvo je lahko en sam majhen premik kamere in kako velik film je mogoče posneti na majhnem prostoru.
***
Vesna za najboljšo izvirno glasbo
Boris Benko, Primož Hladnik
za film Odrešitev za začetnike
Utemeljitev: Glasbe v filmu Odrešitev za začetnike ni mogoče ločiti od gibljivih slik. Avtorja sta ustvarila glasbeno tkivo, ki je popolnoma v funkciji zgodbe o tragikomični družini in se ustrezno spaja z estetiko filma.
***
Vesna za najboljšo montažo
Uroš Maksimović
za film Cent’anni
Utemeljitev: Najti pravo mero in bistvo zgodbe, ki bo bolečo osebno izkušnjo prenesla publiki brez stereotipov in odvečnih informacij, je bil brez dvoma velik izziv. Nanj se je montažer izjemno dobro odzval z izborom in razporeditvijo gradiva, s katerim je spretno povezal vse nivoje zgodbe – osebne, družinske, moralne in duhovne. Seveda tega ganljivega filma ne bi bilo brez režije v montaži.
***
Vesna za najboljšo scenografijo
Tajana Čanić Stanković
za film Odrešitev za začetnike
Utemeljitev: Redko vidimo, da je filmska scenografija tako močan pripovedni element, ki je v neposrednem dialogu z igralci in dogajanjem. Na videz popoln in vizualno dovršen svet je tu nenehno prežet z občutkom nelagodja.
***
Vesna za najboljšo kostumografijo
Katarina Šavs
za film Igrišča ne damo
Utemeljitev: Kostumografija Katarine Šavs nas s svojo igrivostjo in avtentičnostjo popelje v okolje današnje mladine ter prispeva k čustvenemu prikazu sveta, ki mu pogosto ne znamo prisluhniti.
***
Vesna za najboljšo masko
Tina Lasič Andrejević
za film Niti besede
Utemeljitev: Tina Lasič Andrejević s svojo diskretno masko vseskozi podpira realistično zasnovo filma Niti besede in subtilno potencira doživljajska stanja likov, da igralske stvaritve tudi z njeno pomočjo zaživijo v vsej svoji polnosti.
***
Vesna za najboljši zvok
Boštjan Kačičnik
za film Nekoč v Posočju
Utemeljitev: Odmaknjen, skrivnosten in današnjemu čutenju težko dosegljiv svet starovercev nam film Nekoč v Posočju še posebej intenzivno približa s svojimi zvočnimi plastmi, ki jih je Boštjan Kačičnik mojstrsko združil v nedeljivo in ekspresivno celoto.
***
Vesna za najboljšo manjšinsko koprodukcijo
Niti besede
Režija: Hanna Slak
Slovenska koproducenta: Miha Černec, Jožko Rutar (Staragara)
Utemeljitev: Hanna Slak je s pomočjo slovenskih koproducentov Mihe Černeca in Jožka Rutarja v nemškem prostoru in z nemškimi igralci ustvarila izvrstno intimno dramo o materi in sinu, o potlačenih in neizrečenih stvareh, ki čakajo, da privrejo na plano.
***
Vesna za posebne dosežke
Igrišča ne damo!
Režija: Klemen Dvornik
Utemeljitev: Film Igrišča ne damo! ne podcenjuje gledalcev in se ne boji na komunikativen in komičen način odpirati angažiranih tem v okviru žanra mladinskega filma.
Posebna omemba:
Matevž Jerman in Jurij Meden
za film Ali je bilo kaj avantgardnega?
Utemeljitev: Filmu je uspelo iztrgati iz pozabe dragocen košček slovenske filmske zgodovine iz druge polovice 20. stoletja. Gledalcem bo olajšal razumevanje razmerij med glavnim tokom slovenske kinematografije in različnimi avantgardnimi gibanji ter njihovo vrednotenje znotraj kulturnega prostora nekdanje Jugoslavije.
***
Vesna za najboljši dokumentarni film
V mojih sanjah rase vsako noč drevo
režija: Vid Hajnšek
Utemeljitev: Vesno za najboljši dokumentarni film podeljujemo filmu V mojih sanjah rase vsako noč drevo v režiji Vida Hajnška za absolutni ustvarjalni presežek. Film odlikuje subtilna poetika, v kateri čas in dih zastaneta. Človek, pokrajina, živali, zgodovina, tradicija se zlijejo v eno – Haloze.
Posebna omemba
Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna
režija: Maja Weiss
Utemeljitev: Izpostavljamo delo Maje Weiss Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna, v katerem arhivski material postane kreativni in čustveni gradnik zgodbe.
Posebna omemba
Nekoč v Posočju
režija: Ema Kugler
Utemeljitev: Izpostavljamo delo Eme Kugler Nekoč v Posočju za režijske odločitve, s katerimi v odsotnosti gradiva iz pokrajine in ljudskega izročila ustvari živ spomenik poganske preteklosti, ki jo je izbrisalo kruto pokristjanjevanje.
***
Vesna za najboljši kratki igrani film
Vesna ni podeljena.
***
Vesna za najboljši animirani film
Tri tičice
režija: Zarja Menart
Utemeljitev: Vesno za najboljši animirani film podeljujemo Trem tičicam Zarje Menart. Likovno izpopolnjena animacija pretanjeno govori o ženski biti. Podobe starodavnega ženskega zavezništva, povezanosti z naravo in rituali se prelivajo in ustvarjajo čustveno napetost.
Posebna omemba
Maček med vrati
režija: Ana Čigon
Utemeljitev: Posebno omembo podeljujemo animiranemu filmu Maček med vrati Ane Čigon za humoren naskok na za slovensko okolje aktualno temo folklornega odnosa do meje in ograjic.
***
Vesna za najboljše eksperimentalno AV delo (eksperimentalni film)
Vel Vet Vel_festivalski film
režija: Miha Možina
Utemeljitev: Vel Vet Vel_festivalski film Miha Možine naskakuje filmske žanre in zvrsti in se razteguje med namenskim in eksperimentalnim. Skozi igrivo erotično formo nas zapelje tako, da pozabimo na njegov namen.
Posebna omemba
Prihodnost … je točno takšna, kot ste si jo zamislili
režija: Sara Bezovšek
Utemeljitev: Posebej omenjamo eksperimentalni film Prihodnost … je točno takšna, kot ste si jo zamislili Sare Bezovšek, ki je spretno prelila svojo intermedijsko instalacijo v film, v katerem princip telefonskega zaslona preizkuša filmsko platno.
***
Vesna za najboljši študijski film
Vesna ni podeljena.
Posebna omemba
Onkraj obraza, Anja Resman
(Ne)srečen dan, Karin Likar
Okno, Nel Jeraj Sedej
Vmesnik, Špela Koščak
Grobo tkane niti, Iza Mlakar
Po tem, David Champaigne
Utemeljitev: Glede na to, da je letošnji nabor študentskih filmov izjemno bogat, nas ne skrbi za prihodnost slovenskega filma. Težko je bilo izbrati in nepravično bi bilo, da bi nagrado podelile le enemu filmu v toliko različnih zvrsteh: igrani, dokumentarni, eksperimentalni in animirani film. Zato smo se odločile, da letošnjo vesno razrežemo na šest delov, saj smo jo želele podeliti šestim filmom, ki si jo enakovredno zaslužijo. Zaradi pravilnika festivala ta odločitev ni bila možna. Vesna se lahko podeli zgolj enemu filmu. Tako v skladu s pravilnikom podeljujemo šest posebnih omemb, simbolično pa jih še vedno smatramo kot podeljeno vesno in ob tem ponovno pozivamo k preoblikovanju pravilnika. Če pa vprašate nas, bi vsak od nagrajencev lahko vesno imel pri sebi dva meseca v letu.
Vsak od izpostavljenih filmov ima določene ustvarjalne presežke in prav te je treba prepoznati. Animirani film Onkraj obraza Anje Resman je filigransko delo, ki odraža avtoričino ustvarjalno zrelost. (Ne)srečen dan Karin Likar je igriva, duhovita, domiselna in vizualno sveža animacija. Okno Nela Jeraja Sedeja je pogumen družbenokritičen filmski eksperiment. Vmesnik Špele Koščak lahko doživimo kot spreten hommage filmski avantgardi skozi zvočni odtis današnjega časa. Izi Mlakar je uspelo s subtilnim vodenjem igralk in igralcev v filmu Grobo tkane niti stkati čustveno prepričljiv film. Po tem Davida Champaigneja je žanrsko dodelan minimalističen film, ki ga odlikuje dobro izpeljan dramaturški lok.
***
Vesna za posebne dosežke
Cent’anni
režija: Maja Doroteja Prelog
Utemeljitev: Vesno za posebne dosežke podeljujemo filmu Cent’anni Maje Doroteje Prelog za hrabrost pripovedi. Brez zavor prikazuje intimen odnos, ki se razvija po nepredvidljivih ovinkih življenja. Film postane odnos in odnos postane film.
***
Vesna za najboljši film po izoru občinstva
Praslovan
režija: Slobodan Maksimović
Povprečna ocena: 4,91
DRUGE NAGRADE
Nagrada AKMS
za izbrani celovečerni film
Žirija: Suzana Kokalj, Vesna Telič Kovač in Uroš Zavodnik
Kino Volta
režija: Martin Turk
Utemeljitev: Dokumentarni film režiserja Martina Turka se na svojevrstni ravni sooči z dokaj neznano strastjo Jamesa Joycea in skupine tržaških zanesenjakov, ki so s Kinom Volta postavljali začetke slovenske kinematografske dejavnosti. Skozi proces nastajanja gledališke igre nam približa osebe izpred stoletja in večnacionalnost mesta v zalivu, ki se še danes odslikava ne le v filmski umetnosti, ampak tudi tukaj in zdaj.
***
Nagrada Društva slovenskih filmskih publicistov FIPRESCI
za najboljši slovenski celovečerni filmi v tekmovalnem programu
Žirija: Maša Peče, Varja Močnik in Kristian Božak Kavčič
Cent’anni
režija: Maja Doroteja Prelog
Utemeljitev: V intimnem dokumentarnem dnevniku, ki secira dinamiko ljubezenskega odnosa, postane protagonist tudi film sam. Ko se sredi prostranih pokrajin znajdemo v utesnjenem primežu čustev, kadra in fička, se nam na nov in nepričakovan način odpirajo vprašanja o razmerjih med dokumentarnim in fikcijo, resničnim in izmišljenim, tistim, kar vidimo, in tistim, kar ostaja zakrito.
***
Nagrada Kosobrin za dragocene filmske sodelavce
Podeljuje: Društvo slovenskih filmskih režiserjev
Nagrado prejme: patiner Nenad Živković Nešo